Jesteś tam jeszcze?

KONTYNUUJ

Prokrastynację można pokonać! Wystarczą 4 czynności na literę „O".

destroy_procrastination

 

 

Prokrastynacja, czyli ciągłe odkładanie na później zadań i czynności, na których powinniśmy się skoncentrować w danej chwili, w jakimś stopniu dotyka każdego z nas. U niektórych osób, prokrastynacja może wynikać z obawy przed niepowodzeniem, z nagromadzenia obowiązków, z podjęcia zbyt ambitnych planów czy po prostu z roztargnienia. Niezależnie od przyczyn, zjawisko to opóźnia nasze działania i stoi na przeszkodzie do sukcesu. Oto kilka rad, jak zniszczyć zalążki prokrastynacji w zarodku.

 

 

 

1. Oczekiwania wobec siebie samych powinny być wysokie Ogólny brak zainteresowania pracą czy wykonywanymi zadaniami to prosta droga do prokrastynacji. Gdy nie stawiamy sobie wymagań wszystko zdaje się być nieistotne. Warto nadać cel swoich działaniom i odzyskać radość z pracy, koncentrując się na tym co dobre, czerpiąc satysfakcję ze wszystkiego co robimy. Entuzjazm powinien towarzyszyć nawet najbardziej drobiazgowemu i żmudnemu zadaniu, gdyż jest on motorem pozwalającym dać z siebie wszystko, a więc podjąć działania i sięgnąć po wytyczone cele.

 

2. Obranie jasnych celów i zaplanowanie działań– Prokrastynacja doskwiera wielu osobom, które nie wiedzą, jakie działania powinny podjąć i co chcą osiągnąć. Warto określić kurs swych działań i obrać cele możliwe do zrealizowania i zastanowić się jak chcemy je osiągnąć. Można również rozbić cele na mniejsze zadania, tudzież kamienie milowe, pozwoli to lepiej dostrzec postępy w ich realizacji. Należy pamiętać, żeby w danym momencie koncentrować się ja jednym zdaniu.

 

3. Opracowanie systemu wsparcia wiele osób usiłuje dokonać wszystkiego na własną rękę, bez pomocy z zewnątrz. Jeśli należą Państwo do grona tych osób, wtedy łatwo o poczucie, że ciężar wszystkich spraw zalega na Państwa barkach. Ale to tylko od Państwa zależy, czy będą Państwo nieść brzemię swoich spraw w pojedynkę. Warto opracować system wsparcia. Można znaleźć mentora, kogoś na kim będą się Państwo wzorować lub skontaktować się z grupą doradców, który odpowiednio Państwa pokierują i udzielą wsparcia. Motywacja zwiększa się również wtedy, gdy otaczają się Państwo podobnie myślącymi osobami, które pomagają sobie w potrzebie i podnoszą się wzajemnie na duchu.

 

4. Określenie priorytetów– Bardzo często lista zaplanowanych zadań jest tak długa, że nawet nie wiemy od czego zacząć. Trzeba ustalić priorytety. Cele i zadania powinny zostać uszeregowane w sensowny sposób. Na górze listy powinny znaleźć się zdania najistotniejsze lub te, które trzeba zrealizować bezzwłocznie. Sporządzanie codziennej listy, pomaga również zachować koncentrację.

Prokrastynacja może utrudniać drogę do sukcesu każdemu z nas, jednak ciekawość świata, wsparcie ze strony znajomych i rodziny, czy proste techniki planowania zadań, mogą pomóc się jej pozbyć. Pokonajmy prokrastynację!