13 tipů, jak upoutat pozornost vašeho publika

Nový zákazník? Zaregistrujte se ještě dnes!
Nový zákazník? Zaregistrujte se ještě dnes!

13 tipů, jak upoutat pozornost vašeho publika

Improve Your Next Presentation with These Simple Steps

Blake Roney

A je to tady. Máte prezentovat širokému publiku a chcete se ujistit, že si udržíte od začátku do konce jeho pozornost. Obáváte se, že se budou lidé během vaší prezentace bavit a/nebo zívat - nebo ještě v horším případě je uslyšíte chrápat.


Nemějte strach. Při použití následujících tipů a technik můžete udělat i prezentaci o reformách státních služeb zajímavou:

 


1. Začněte uvedením faktu, který je zábavný, pozoruhodný nebo znepokojivý: Zajímavé zahájení prezentace zaujme vaše publikum od samého začátku.


2. Klaďte mocné, působivé otázky: Výborným způsobem, jak udržet pozornost publika, je položit provokativní rétorickou otázku - takovou, na kterou není třeba odpovídat, ale která nutí zamyslet se. Pokud chcete, můžete se zeptat, jestli je zde dobrovolník, který by na otázku chtěl odpovědět.


3. Použijte brainstormingové techniky: Vyzvěte posluchače, aby se snažili přijít na nějaké nápady za použití brainstormingu, které se budou týkat vaší prezentace, jako je například vyřešení nějakého problému. Představte publiku případ a zapojte ho, aby se snažilo přijít na řešení takového případu za použití různých nápadů. Vyzvěte ho, aby se snažilo přijít na různé alternativy.


4. Podělte se o osobní zkušenosti: Jedním z nejlepších způsobů, jak učit ostatní, je prostřednictvím vašich vlastních zkušeností. Podělením se o svoji vlastní zkušenost pomůžete publiku přiblížit se k vám a pomůžete mu tak pochopit, co se ho snažíte naučit.


5. Uveďte nedávnou událost: Udělejte svoji prezentaci takovou, aby se vztahovala k nedávné události. Co také pomáhá je poukázat na něco důležitého ohledně konkrétní skupiny, pro kterou prezentaci děláte, nebo ohledně způsobu uspořádání vaší prezentace.


6. Předvádějte: Předvádějte, co učíte. Pokud učíte určitou dovednost, ukažte ji publiku vyzváním dobrovolníka z řad posluchačů, který vám v tom pomůže. Můžete je také vyzvat, aby si dovednost vyzkoušeli s osobou, která sedí vedle nich. Pokud propagujete produkt, předveďte ho pomocí někoho z publika.


7. Ptejte se na příklady: Než uvádět jenom své vlastní příklady, zeptejte se publika na dobrovolníka, který by se mohl podělit o své vlastní příklady a zkušenosti. Je pravděpodobné, že někdo bude mít příklad, který zachytí přesně to, co se snažíte říci. Nechte posluchače, aby se stali vaším partnerem v procesu učení tím, že je povzbudíte ke spolupráci. Tímto způsobem to bude vypadat tak, že mluvíte spíše s nimi než k nim.


8. Používejte hraní rolí: Hraní různých rolí je výborným způsobem, jak zaujmout a zapojit publikum. Připravte mezi sebou a někým z publika hraní v rolích, anebo mezi více členy z obecenstva.


9. Řízená představa: Vezměte členy z obecenstva ne cestu v jejich myslích a udělejte tuto cestu co možná nejživější popsáním scény nebo charakterů. Mohli by cestovat v čase nebo prostoru, záleží na vašem účelu.


10. Oceňujte: Když se člen týmu učastní diskuze, ujistěte se, že oceníte jejich příspěvky a dále na nich budujte. To povzbudí ostatní, aby se také připojili.


11. Zapojte něco vizuálního: Ukažte přesvědčivý vizuální obrázek nebo poskytněte grafy a tabulky a pomožte tak vašim posluchačům učit se. Může pomoci i krátké video.


12. Povězte humornou historku: Každý má rád legraci a poskytnutím vtipné anekdoty nebo postřehu učiníte prezentaci odlehčenou a zábavnou.


13. Řekněte posluchačům, proč by se měli zajímat: Ujistěte se, že vysvětlíte, jak jim nový produkt nebo znalost pomůže v jejich současné situaci. Dejte jim vědět, co je v sázce.


A na konci prezentace shrňte důležité body a hlavní zaměření. Zopakujte svůj účel a argumenty a připomeňte svým posluchačům nejdůležitější poznatky na zapamatování. Při závěrečné řeči můžete použít opět něco chytlavého (jako jste tak učinili na začátku) nebo vyzvěte vaše publikum k akci.